środa, 30 maja 2012

Szydełkowa serweta cz. 1

Czasem tak mam, że mimo zaczętych 100 robótek i mocnego postanowienia, że nic nowego nie zacznę, zaczynam... Wszystkie dotychczasowe robótki wydają się bez sensu, krzyżyki nudzą po postawieniu kilku, kółeczka stały się robótką "w drodze do pracy", no i nie ma innego wyjścia, trzeba zacząć coś nowego...
No to zaczęłam...
A jeszcze zanim zaczęłam, to trzeba było poszukać wzoru i oczywiście mimo miliona zdjęć na dysku, "tego" wzoru oczywiście nie było!:-)
Pokombinowałam trochę, popróbowałam i wymyśliłam takie coś, wzorowane na fotce z jakiejś starej anlojęzycznej gazety: 

Znowu wzór z elementów, może trochę większe niż kółeczka, ale nitek do chowania dość sporo.

Dojechałam do takiego momentu i prawie skończyła mi się nitka:


sobota, 19 maja 2012

SAL Wesołe Japoneczki cz.1

Jakiś czas temu zapisałam się na Sal z Wesołymi Japonkami. Wszystkie prace jakie powstają możecie podziwiać tutaj. I oczywiście jeśli macie ochotę dołączyć, serdecznie zapraszam!:-)

Moje Japonki powoli powstają. Wciąż kompletuję nitki, część odcieni pozmieniałam, bo mi się nie podobały, np. kolor stempli dookoła Japonek.

 
Tutaj pierwsza Japonka z bliska:


A ja uciekam walczyć z ogródkiem:-)

środa, 9 maja 2012

Kółeczka cz2

 Kółeczka się robią:
Przybywają powoli, ale systematycznie, po jednym - dwa dziennie, czasem nawet po trzy, efekt z tego taki jak widać. Jestem coraz bliżej końca i serwetki i szpulki nici, tak że zastanawiam się czy wystarczy mi ich na taką wielkość jak bym chciała....
Dostałam kilka maili z pytaniem o wzór na kółeczka, wzoru nie ma, to moja twórczość radosna. 
Z grubsza wygląda to tak: 
1 okrążenie: 8 oczek łańcuszka połączyć oczkiem ścisłym, 
2 okrążenie: na powstałym kółeczku zrobić 18 półsłupków, zamknąć oczkiem ścisłym
3 okrążenie: 18 słupków oddzielonych 1 oczkiem łańcuszka
4 okrążenie: w słupku robię podwójnie nawijany słupek, w oczku łańcuszka po dwa podwójnie nawijane słupki, tam gdzie kółeczko ma się łączyć z innym kółeczkiem robię 4 oczka łańcuszka, łapię  je szydełkiem, znów robię 4 oczka łańcuszka i zamykam oczkiem ścisłym w słupku, z którego zaczynałam (dlatego na brzegu robótki kółeczka są okrągłe)
nitki chowam od razu, bo gdybym zostawiała je na koniec, to w życiu nie chciało by mi się tego robić:-)

wzór jest dowolnie modyfikowalny, może się rozrastać w każdą stronę, u mnie pewnie skończy cię na wydłużonym sześcioboku.